Näitusekoer peab alati olema heas vormis, ta ei tohi olla paks ega ka liiga kõhn. Koer peab saama piisavalt liikuda igapäevaselt, siis on tal head lihased.

Koera karva eest on vaja hoolt kanda, et lahtine aluskarv tuttidena välja ei turritaks ja karvastik näeks välja ilus ja terve. Koer peab olema puhas, pesta on soovitav vahetult enne näitust (sõltuvalt koera karvatüübist on pesu enamasti 1-3 päeva enne näitust). Koerte karvahooldusi pakuvad tänapäeval väga paljud salongid, mugav lahendus igati! Meeles peab pidama, et kumbki welsh corgi tõugudest ei kuulu tõugude alla, kellele „soeng kääridega lõigatakse“. Vastupidi – kääridega lõigatud nö. corgi pepu toob näitusel alandatud näitusehinde üsna suure tõenäosusega. Lisaks peaksid olema koera küüned lühikeseks lõigatud (nii, et tasasel pinnal seistes küüned maapinnale ei ulatu); käpaalused karvad lühikesed, vaadake üle ka koera hambad et puhtad oleksid.

Koer peab olema sotsialiseeritud, ta peab rahulikult suhtuma sellesse, et võõras inimene teda katsub.

Näitusel kasutatav rihm erineb tavapärasest jalutusrihmast. Näituserihm võiks olla kitsas ja sobima koera värvusega (ja miks mitte koera esitleja välimusega). Näituserihm võib olla ka eraldi kitsas rihm koos kaelaketi (soovitatavalt poolpoov) või riidest poolpoova rihmaga.

Koer tuleb aegsasti näitusele registreerida. Tavaliselt lõpeb näitusele registreerimine kuu aega enne näitust. Eesti näitustele on mugav registreerida oma koer EKL onlines süsteemi kaudu.


Mis näitusel hindamisringis toimub?

Ringitreeningule tuleb piisavalt tähelepanu pöörata, see mõjutab ka koera hinnet (just, et kohtunik märkaks teie koera häid omadusi). Väga vähesed koerad esinevad ilma õpetuseta hästi. Kuna ringis esitatakse koera kohtunikule ainult kuni 3 minutit, peab oskama ja suutma selle lühikese aja jooksul näidata oma koera positiivseid omadusi maksimaalselt. Näitusekoolitused on enamasti kord nädalas toimuvad tunnid, kus koera omanikule õpetatakse mis näitustel toimub ja kuidas oma koera paremini esitleda, ülejäänud vahepealne töö toimub kodus. Kui teil ei ole võimalik näitusekoolitustest osa võtta, küsige oma koera kasvatajalt kuidas on vaja koera esitada ja õpetage teda ise. Näitusetreeninguga võiks alustada juba kutsikaeas, kuid midagi ei juhtu kui oma vanema koeraga soovite ka näituseid proovida. Lihtsalt astuma peab esimese sammu :)

Näitusele tulles võtke kaasa koera vaktsineerimispass, veepudel ja kauss, kamm/hari ja näituserihm ning koera lemmikmaiust. Soovitav on võtta kaasa koerale puur või ase, kus koer tunneb end turvaliselt. Pika näitusepäeva puhul võtke kaasa endale matkatool, varjualune kui näitus õues jne.

Olge kohal umbes 1 tund enne teie tõu hindamise algust, annab koerale ja teile endale võimaluse hetke lihtsalt olla. Tänapäeval saadetakse enamus Eesti näituste osalejanumbreid e-maili teel, printige see näitusele saabudes välja (kinnitama peaks selle oma vasakule küljele ringi minnes haaknõelaga riide külge, numbritaskuga käevarrel vmt. Näituse kataloog avaldatakse üldjuhul näitusepäeva hommikul klubi kodulehel või antakse see näitusel paberkandjal.

Näitusele saabudes vaadake, kus on teie näitusering ja olge tõu hindamise alguses seal valmis. Hindamine ei saa toimuda enne ajakavas märgitud kellaaega, küll aga võib see vahel harva hilisemaks nihkuda. Oodates oma järjekorda, jälgige, et koer ei oleks päikese käes või vihmase ilma korral ei saaks märjaks. Võite koeraga natuke jalutada, et ta saaks tutvuda ja harjuda näitusemeluga ja teiste koertega.

Koerad kutsutakse ringi numbrite järjekorras alustades beebikutsikatest. Ringis töötavad inimesed, kes kutsuvad teid numbri alusel ringi – pange tähele kindlasti enda kutset! Näituseringis olles püüdke jääda ise rahulikuks, rõõmsaks. Iga teie emotsioon kandub edasi ka koerale üle. Mõnikord küsib kohtunik koera vanust, mõelge see varakult valmis, et ei peaks ringis arvutama hakkama.

Näituseringis toimub antud tõugu, ühest soost ja samasse vanusegruppi kuuluvate koerte liikumine ringjoonel vastupäeva. Koer käib näituserihmas omaniku vasakul küljel mõõdukas tempos liikudes.

Ringis tuleb koerte vahel hoida distantsi ja valida õige tempo. Koer peab liikuma traavis. Paras tempo on tavaliselt siis kui te astute kiire sammuga. Kui te liigute liiga aeglaselt, hakkab koer kõndima ja kui liiga kiiresti – galoppima. Koerad liiguvad ringis 2-3 ringi, nii et kohtunik näeks koerte üldpilti ja taset. Seejärel jäävad kõik koerad kohtuniku märguande peale reas seisma ja esimene koer kutsutakse individuaalseks ülevaatuseks kohtuniku juurde. Corgisid hinnatakse laual, sellepärast on oluline, et te oleksite juba varem harjutanud oma koera laual seismisega ja sellega, et ta laseb ka võõral inimesel ennast katsuda ja hambaid vaadata.

Koer tuleb panna seisma kohtuniku ette küljega. Tavaliselt lastakse koertel veelkord liikuda edasi – tagasi st kohtunikust otse eemale ja tagasi. Mõnikord palub kohtunik teha ka nn kolmnurka – otse edasi, vasakule ja tagasi kohtuniku juurde. Kui teil palutakse koer kohtuniku ette seisma panna, siis pange koer seisma nii, et ta on kohtuniku poole küljega ja on kohtuniku lauast ca 2 m kaugusel.

Kui teie koer sai hinde suurepärane - jääge ringi äärde ootama kuni teid kutsutakse edasi võistlema. Igas klassis järjestab kohtunik 4 paremat koera. Kui teie koer oli oma klassis nelja parema hulgas (ja sai "SK" ehk sertifikaadiauhinna) läheb ta veelkord edasi võistlema (kui kõik vanuseklassid on hinnatud) parima isase (emase) valikule.

Ringi juurest võite lahkuda siis, kui olete kätte saanud oma koera kirjelduslehe koopia. Ärge unustage seda ringist küsida. Kel eriti hästi läinud ehk on Tõu Parim, neile on enamasti ka auhinnad lisaks korraldaja poolt - pöörduge infolauda.

Kui teie koer ei osutunud seekord väljavalituks, ärge laske sellest tulemusest end heidutada, võib-olla ei olnud teie koer seekord veel heas näitusevormis, võib-olla ei osanud te oma koera hästi esitada. Alati on võimalus uuesti proovida, ühe näituse põhjal ei peaks te veel tegema järeldust et teie koer ei ole näitusekoer. Iga kohtunik on erinev, kes karmim, kes mitte. Samamoodi võib iga kohtunik tõlgendada standardit veidi erinevalt.

Kui te pole varem koertenäitustest osa võtnud on soovitav esimene kord minna näitusele ilma koerata ja jälgida oma tõu näituseringi ja jälgida kuidas esitavad koeri kogenud näituseinimesed.

Näitus on sport, osake nii võita kui kaotada!