Enne kutsikaid, isase koera omanik
Mõtle, mis on Sinu koeras head, mida järglastele edasi anda ja miks kasutada just Sinu isast koera aretuses. Kas su koer on terve (sh. aretussoovitused kui ka lihtne veterinaarse ülevaatuse tulemus)? Kas ta on psüühiliselt stabiilse närvikavaga? Kogemus näitab, et raske on olla kriitiline enda lemmiku suhtes. Iga omaniku silmis on tema koer väga hea ja eriline. Oma koera hindamisel võid appi võtta tõustandardi ja erinäituste kirjelduslehed, küsida nõu (oma) kasvatajalt või kavõi tõuühingust nõu.
Isase koera omanikul lasub vastutus oma koera järglaste omanike ees. Harva on kutsikaomanikel võimalus näha pesakonda vaatamas käies kutsikate isa (eriti välispaaritused). Seepärast võimalusel säilita oma koera arengust fotosid kutsikaomanikele. Samamoodi hoia end kursis kutsikate arenguga – nii näed ise kõige paremini tulemusi, mida Sinu koer on edasi andnud ja kas need vastavad Sinu ootustele. Ole valmis kutsikatele kodude leidmise abistamisega, kui emase omanikul see ei õnnestu.
Kindlasti ei ole harv juhus, kui isase koera omanik keeldub andmast oma koera paarituseks. Selleks võib olla mitmeid põhjuseid, kuid enamasti pigem et näeb, et koerad on oma tüübilt erinevad või on koertel kattuvaid puudusi või ei ole tegemist vastutustundliku kasvatajaga.
Ole emase koera suhtes sama valiv kui on emase koera omanik isase koera suhtes. Ka emane koer peab olema terve (pesakonna kandmine ja üles kasvatamine eeldab väga head füüsilist vormi); kas emane koer on välimiku poolest tõustandardile vastav (ei esine värvivigasid, karva pikkus jne); kas emase omanik on kellega koostööd teha jne. Kontrolli, et emane koer on tõutunnistusega (FCI süsteemi tõutunnistus) – küsi abi tõuühingust, kui ei tea mis õige ja mis mitte. Ära võimalda paaritustasu järelmaksuga maksta – pesakonna planeerimine on kulukas ettevõtmine ja emase koera omanikul peab olema piisavalt finantse kutsikate üles kasvatamiseks ning vajadusel ootamatute veterinaarkulude tarbeks.
Kui sul on väga hea isane, keda on eelnevalt kasutatud aretuses ja kes on jätnud terveid, hea välimikuga järglasi, siis ei tähenda see seda, et temaga peaks paaritama kõiki emaseid koeri. Kõik vereliinid ei sobi kindlasti omavahel – arvesta et sinu isase järglased on reklaamnäoks sinu koerale. Samamoodi ei tohiks soodustada matadoor isaste teket (isane, keda kas – tulemus on olukord, kus ühe isasega kõikide emaste paaritamine viib tulemuseni, kus kõik on ühe isa lapsed ja aretusmaterjali kasutada edaspidi polegi.
Kui oled veendunud, et emane koer on sinu isasele koerale sobiv, siis kindlasti eelnevalt:
- Alati tuleb uurida, kas emase omanik ikka teab, mida kutsikad tähendavad ja mis saab siis, kui kutsikad kauaks kätte jäävad. Iga otsus peab olema motiveeritud, pesakonnaks raha ei saa olla siin motivaator – kasvatajana on vastutus aastateks. Kindlasti teha kirjalik leping, kus on sätestatud punktid kõikvõimalikeks juhtudeks – see hoiab ära hilisemad tekkida võivad arusaamatused.
- Paarituse juurde on soovitav võtta vastaval alal kogenud inimene, et vajadusel koeri aidata (vältimaks õnnetusi ja traumasid).
Püüa oma tegevusega olla tõule üldises plaanis kasulik, ära toeta millereid ja julge küsida nõu oma kasvatajalt / tõuühingust / aktiivselt ja teadlikult tõuinimeselt.
Lisa kommentaar