1. Kui alles mõte (uue) kutsika poole suuna võtab…
Kui juba oled meie tõuühingu kodulehele jõudnud, siis järelikult on suund olemas. Järgnevaks oleks hea lugeda tõututvustusi nii cardigani kui ka pembroke kohta, veendumaks milline on ikka õige tõug sinu jaoks. Aruta koeravõtmisplaani kindlasti ka oma pereliikmetega. Welsh corgi’d on pikaealised tõud, kus arvestama peab nii 12-15 eluaastaga, aga isegi 16-17 aastat ei ole haruldus.

Ta on koer nagu iga teine, st. vajab tegelemist igapäevaselt ja hoolt. Kindlasti ei ole tegemist õuekoeraga, kes hoovis pererahvast eraldi elab vaid vajab lähedust ja tegelemist igapäevaselt.

2. Sobiva pesakonna ja kasvataja leidmine…
Vaata, kas meie tõuühingu kodulehel on aktiivseid pesakonna kuulutusi ja võta sealse kasvatajaga ühendust või kui seal pole, siis võid ka meile kirjutada kontaktides toodud aadressil. Aitame ikka ja anname nõu, kui oled plaanimas kutsikavõttu väljaspoolt Eestit (dokumendid jmt.).

Mis on oluline jälgida, kui oled leidnud arvatavalt oma sobiva kasvataja / pesakonna:

  • kutsikate pidamistingimused ja käitumine. Welsh corgi on perekoer, kes elab pererahvaga koos, st. ka kutsikad elavad pererahvaga koos, mitte kusagil eraldi hoones või eraldatult. Kutsikatele on oluline see just nende sotsialiseerumise pärast ja uuele omanikule, et ta saaks võimalikult stabiilse närvikavaga koera endale. Kutsikas peab olema ergas (ärge ajage sassi olukorda, kui nad on unised) ja ka sõbralik. Pelglikud kutsikad, kes kusagilt kuurist välja lastakse – see on esimene ohumärk, et midagi on valesti! Jälgi milline on kutsikate ema, see peegeldab ka üsna kenasti tegelikku olukorda.
  • kutsikate vanemad ja nende kohta info (terviseuuringud, kas on käinud näitustel, kui neid ei ole siis küsi miks).
  • jälgi, mida see kasvataja on enne teinud ja ega tal pole rikkumisi Eesti Kennelliidu ees (või küsi, miks tal on märgitud ajaloos Tõuraamatumääruse rikkumised). Samamoodi nagu iga kasvataja peab veenduma, et Sina oled hea peremees tema kutsikale, pead sina olema veendunud et Tema on aus ja hea kasvataja. Eesti Kennelliidu avalik register (welsh corgi on FCI grupp 1 ja siis loendist vali õige tõug). Hea kasvataja vastab igale su küsimusele otse ja ei keeruta. Ta on inimene, kes hoolib su koera käekäigust edaspidi ja ei jäta sind hädas üksi.

3. Dokumendid, mis ostuga kaasas käivad…
Ostu-müügileping ja tõutunnistus on tähtsad paberid, ära unusta suures kutsikaostmise tuhinas neid korralikult läbi vaadata! Tähelepanelikuks tasub muutuda siis, kui kasvataja ütleb, et ta saadab tõutunnistuse tagantjärgi või kutsikatel polegi seda, kuna tõutunnistuse tegemine on kulukas, või kui kasvataja käsib tõutunnistused ise Eesti Kennelliidus vormistada. Ilmselt pole siis asjalood päris õiged ja suure tõenäosusega on tegu petukaubaga.


Igal tõukoeral peab olema tõutunnistus, vastasel juhul pole ta tõukoer – ning ilma tunnistusteta kutsikaid müüv kasvataja on pettur. Tõutunnistuse saab Eesti Kennelliidus vormistada ainult kasvataja tervele pesakonnale korraga ja see ei maksa kasvatajale hingehinda!


Tihtipeale on kutsikaid võimalik osta järelmaksuga, sel juhul saate kaasa tõutunnistuse koopia. Peale viimase osamakse tasumist saate ka originaali.
Teiseks, mis peab olema – kutsika vaktsineerimispass, kuhu on kantud sisse esmane vaktsineerimine ja märgistus (Eesti Kennelliidu kutsikad on kõik märgistatud mikrokiibiga).


Korralik kasvataja loovutab kutsika vähemalt 7. nädalasena, sõlmib sinuga ostu-müügilepingu (ostuhind sisaldab ka tõutunnistust), loovutab kutsika kiibitult ja eakohaselt vaktsineeritult (ei tasu unustada ka selleks ajaks mitmekordsed parasiitide tõrjeid). See siis nö. miinimumprogramm. Lisaks antakse  tavaliselt kaasa veel: kasvatusjuhend ja soovitused edaspidiseks, mänguasjad, jalutusrihmakomplekt, kutsikatoit esimesteks nädalateks uues kodus jne.


Koera üldise heaolu ja tervise kohta leiad inglise keelset lisalugemist FCI lehelt.